Terapija z dendritičnimi celicami – DCT

Terapija z dendritičnimi celicami – DCT ali DCV (dentritic cell therapy or vaccine) je vrsta imunoterapije, ki uporablja dendritične celice za aktiviranje imunskega sistema za boj proti raku.

Kaj so DC: Dendritične celice so vrsta imunskih celic, ki igrajo zelo pomembno vlogo pri aktivaciji imunskega odziva – krožijo po krvi kot monociti in prve pridejo v stik z antigenom (tuje snovi, ki se vnesejo v telo). Ko DC obdelajo antigen, potujejo do bezgavk, kjer antigen predstavijo celicam T. T celice so vrsta belih krvnih celic, ki igrajo ključno vlogo v imunskem sistemu. Ko celice T prepoznajo antigen, ki so mu bile prej izpostavljene, se aktivirajo in začnejo napadati vir antigena.

Postopek: Pri terapiji z dendritičnimi celicami se dendritične celice vzamejo iz pacientove krvi ali kostnega mozga in izolirajo monociti. V laboratoriju se gojijo, da se poveča njihovo število. Na to se dodatno obdelajo (inkubirajo) z bolnikovimi tumorskimi celicami ali s sintetično različico tumorskega antigena. Ko dozorijo, imajo dendritične celice na svojih površinah specifične tumorske antigene in ko se ponovno vnesejo v pacientovo kri, sprožijo zaščitni odziv drugih vrst imunskih celic (kot so celice T in B), ki sprožijo napad neposredno na tumorske celice. Torej ta proces pomaga aktivirati DC in jih narediti učinkovitejše pri predstavitvi antigena celicam T.
Terapija z dendritičnimi celicami se je v kliničnih preskušanjih izkazala za obetavno za zdravljenje različnih vrst raka, vključno z melanomom, levkemijo in limfomom.

Terapija z dendritičnimi celicami ima več prednosti:
• Gre za personalizirano terapijo, kar pomeni, da dendritične celice vzamemo iz pacientovega telesa. To lahko pomaga zmanjšati tveganje neželenih učinkov.
• Gre za tarčno terapijo, kar pomeni, da dendritične celice ciljajo specifično na pacientove tumorske celice. To lahko pomaga izboljšati učinkovitost zdravljenja.
• Je varna in dobro prenašana terapija. Najpogostejši neželeni učinki zdravljenja z dendritičnimi celicami so blagi in začasni.

Vendar pa obstaja tudi nekaj izzivov, povezanih z zdravljenjem z dendritičnimi celicami:
• To je kompleksna in draga terapija za razvoj in proizvodnjo.
• Glede na zahtevano natančnost lahko ta zapleten in visoko specializiran postopek izvede le nekaj laboratorijev.
• To še ni standardno zdravljenje raka.
• Ni vedno učinkovito pri zdravljenju vseh vrst raka.
• V primeru prvega raka je uspešnost visoka in je potrebno le slediti bolniku z diagnostiko. V primeru metastaz pa naj se bi terapija ponavljala vsaj 1 x letno in tako nenehno spodbujala imunološki sistem. Učinek DC po navadi izzveni cca do 1 leta.

Kako DCT vpliva na rakave celice? – Učinek DCT na tumorske celice ni takojšen; namesto tega izhaja iz večstopenjskega, napornega procesa reprogramiranja protitumorskega odziva imunskega sistema.